پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز

شروع متعادل بورس با درخشش خودروسازها

روند تعادلی معاملات بورس برای دومین روز متوالی ادامه دارد. امروز هم شاخص کل در کمال آرامش کار خود را آغاز کرده و گام بسیار کوچکی در مسیر صعودی برداشته است. طوری که در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار، شاخص کل دو هزار و ۷۰۰ واحد معادل ۲۳ صدم درصد رشد کرده، ولی شاخص هم‌وزن به همین میزان کاهش پیدا کرده است. نماد‌های شاخص‌ساز عموما با کمترین نوسان نسبت به روز گذشته معامله می‌شوند و در بینشان نوبت به خودرویی‌ها رسیده تا با تشکیل صف خرید دل سهامدارانشان را شاد کنند.

روند تعادلی معاملات بورس برای دومین روز متوالی ادامه دارد. امروز هم شاخص کل در کمال آرامش کار خود را آغاز کرده و گام بسیار کوچکی در مسیر صعودی برداشته است. طوری که در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار، شاخص کل دو هزار و ۷۰۰ واحد معادل ۲۳ صدم درصد رشد کرده، ولی شاخص هم‌وزن به همین میزان کاهش پیدا کرده است. نماد‌های شاخص‌ساز عموما با کمترین نوسان نسبت به روز گذشته معامله می‌شوند و در بینشان نوبت به خودرویی‌ها رسیده تا با تشکیل صف خرید دل سهامدارانشان را شاد کنند. امروز و تا لحظه نگارش این متن به ترتیب نماد‌های #کچاد، #خودرو، #شبندر، #حکشتی، #ومعادن، #خبهمن و #شپنا بیشترین تاثیر را بر روند صعودی بازار گذاشته‌اند.

مسابقه حفظ تعادل در بین نمادهای شاخص‌ساز

به گزارش راه اقتصاد به نقل از فرارو در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه از بین ۲۳۹ نماد بورسی معامله شده شاهد افزایش قیمت سهام در ۷۷ نماد هستیم و ۱۶۲ نماد با کاهش قیمت سهام مواجه شده‌اند. همچنین در بازار فرابورس از بین ۱۲۷ نماد معامله شده در اولین ساعات معاملات، ۸۵ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند و ۴۲ نماد در مسیر صعودی حرکت می‌کنند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

موتور گروه خودرو و ساخت قطعات روشن شده است. در ساعات ابتدایی معاملات امروز، بازار متعادلی را بین نمادهای شاخص‌ساز شاهد هستیم و صندوق‌های ETF سهامی با کمترین نوسان کار خود را آغاز کرده‌اند. خودرویی‌ها که در روزهای گذشته مسیرشان را از دیگر شاخص‌سازها جدا کرده‌بودند و بی‌رمق روی نقشه بازار ظاهر می‌شدند، امروز شگفتی آفرین هستند. در غیاب #خساپا، برای سه نماد #خودرو، #خگستر و #خبهمن صف خرید تشکیل شده. خزامیا، ورنا و خاور نزدیک به قیمت دیروز معامله می‌شوند و خمرحکه و ختوقا ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. فلزات اساسی بازار آرامی دارند. فجر با سرعت کمتری نسبت به روزهای گذشته به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و امروز حدود دو درصد رشد کرده. فملی و فولاد بدون تغییر باقی مانده‌اند و شاهد روند نزولی در نمادهای #فروی، #ذوب، #فمراد و نمادهای کوچک فلزی هستیم. در این بین #فخوز، #هرمز، #میدکو، #ارفع و … در مسیر صعودی گام برمی‌دارند.

فرآورده‌های نفتی انگار به ته خط رسیده‌اند. #شپنا بدون تغییر نسبت به دیروز معامله می‌شود، شبندر حدود دو درصد رشد کرده و #شتران و #شبریز با کاهش قیمت سهام نشان دادند دیگر خبری از روزهای صعودی گذشته نیست. بانک‌ها و موسساعت اعتباری عمومی نزدیک به قیمت روز قبل معامله می‌شوند. استخراج کانه‌های فلزی بعد از یک روز معاملات درخشان، امروز به تعادل رسیده است. اغلب نمادهای گروه محصولات شیمیایی گام‌های کوچک صعودی برداشته‌اند و رنگ گروه‌ را به سبز تیره تغییر داده‌اند. در بازار امروز انبوه‌سازی‌ها و بیمه‌ها شرایط مشابهی دارند و کمی صعودی هستند، اما سیمانی‌ها، لیزینگ‌ها، محصولات غذایی و نهادهای مالی با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمده‌اند.

۵۵ درصد نماد‌ها در صف فروش

۳۴۰ نماد در ساعات پایانی معاملات امروز صف فروش دارند. ارزش کل صف‌های فروش رقمی حدود پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است و نشان می‌دهد هرچند ارزش صف‌ها نسبت به روز‌های گذشته تغییر چندانی نداشته و نهایتا ۴۰۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده، اما شاهد کاهش چشمگیر تعداد نماد‌های دارای صف فروش بعد از بازگشت دامنه نوسان نامتقارن هستیم. از سوی دیگر در بازار امروز حدود ۲۸ نماد صف خرید دارند و ارزش مجموع صف‌های خرید به ۴۹۰ میلیارد تومان می‌رسد.

#خودرو و #خساپا؛ سنگین‌ترین صف‌های خرید بازار

فهرست کوچک صف‌های خرید امروز در اختیار لیدر‌های گروه خودرو و ساخت قطعات است. خساپا با صف خرید ۵۵ میلیارد تومانی در صدر این فهرست ایستاده و پشت سر آن نماد خودرو با صف خرید ۲۶ میلیارد تومانی به چشم می‌خورد. #خگستر هم به عنوان دیگر نماد خودرویی با صف خرید ۱۴ میلیارد تومانی در رتبه سوم قرار دارد. #شصدف، #سرچشمه، #سپ، #خبهمن و #وپارس از دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز هستند. در اینجا صف خرید ۱۵۶ میلیارد تومانی برای عرضه اولیه #فگستر در نظر گرفته نشده است.

صف‌های فروش تکرار می‌شوند

#کویر، #بنو، #سمگا و #غصینو به ترتیب با صف‌های فروش ۱۴۹، ۱۳۰، ۱۲۴ و ۸۵ میلیارد تومانی همچنان در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار دارند. با این تفاوت که حجم معاملات امروز کویر بیشتر از حجم مبنا بود و قیمت سهام این شرکت کاهش پنج درصدی را پشت سر گذاشت، اما قیمت پایانی دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین تغییر چندانی نداشت. از جمله آن‌ها می‌تواند به #خزر، #غدام، #قثابت، #فرزین، #پاسا، #های‌وب، #خنصیر، #کمرجان و #گدنا اشاره کرد که ارزش صف همه آن‌ها بیش از ۴۰ میلیارد تومان است.

شاخص بورس با رنگ قرمز به کار خود پایان داد

شاخص کل بورس تهران بعد از رفت و برگشت سه هزار واحدی در بازار نسبتا متعادل امروز، نهایتا با ۷۹۱ واحد کاهش به کار خود پایان داد و روی رقم یک میلیون و ۱۸۸ هزار و ۸۰۴ واحد ایستاد. نمادهای #فارس، #کچاد، #خودرو، #خساپا و #اپال بیشترین تلاش را برای مثبت نگه داشتن شاخضص کل به خرج دادند اما زورشان به #فولاد و #فملی و البته شرکت‌های کوچک نرسید. امروز شاخص کل هفت صدم درصد کاهش داشت، اما شاهد ریزش ۱.۰۱ درصدی شاخص هم‌وزن بودیم. موردی که در نتیجه کاهش حجم مبنا اتفاق افتاده و نشان می‌دهد قیمت پایانی سهام شرکت‌های کوچک این روز‌ها کاهش شدیدی را تجربه می‌کند. پیش از این سهامداران عمده شرکت‌های کوچک با نخریدن سهام و پایین نگه داشتن حجم معاملات، از قانون حجم مبنا برای ثابت نگه داشتن قیمت پایانی استفاده می‌کردند، اما دیگر این ترفند در بازار سرمایه جواب نمی‌دهد و شرکت‌های کوچک سریعتر به تعادل خواهند رسید.

نقشه بازار در پایان معاملات روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بررسی نمای پایانی نفشه بازار نشان می‌دهد به جز دو گروه خودرویی‌ها و بانک‌ها، دیگر گروه‌ها نتوانستند رنگ سبز خود را حفظ کنند. ولی این دو گروه درخشش قابل توجهی داشتند. طوری که تا پایان معاملات هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید سهام #خودرو، #خبهمن، #خگستر و #خساپا ادامه داشت. هرچند حقوقی‌ها در این نمادها هم از فرصت استفاده کرده و دست به فروش حجم قابل توجهی از سهام شرکت زدند. فلزات اساسی تا پایان معاملات رنگ قرمز به خود گرفتند. البته در بینشان #فجر، #میدکو، #هرمز و #ارفع صعودی ماندند. محصولات شیمیایی شروع به عقب‌نشینی کردند و عموما بین منفی یک تا مثبت دو درصد قیمت روز گذشته در نوسان بودند. #فارس اما راه خود را جدا کرد و افزایش چهار دردصدی را تجربه کرد. در گروه بانک‌ها و موسسسات اعتباری، #وپارس و #وپست صف خرید داشتند و #وتجارت، #وبصادر، #وگردش و #ونوین در مسیر صعودی گام برداشتند. فرآورده‌های نفتی، ستاره‌ روزهای گذشته بازار سرمایه امروز رمقی نداشتند. #شپنا، #شبندر و #شبتران دو تا سه درصد ارزش خود را از دست دادند و #شبریز به صف فروش رسید. دارویی‌ها، سیمانی‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها، لیزینگ‌ها و استخراج زغالسنگ از قرمزترین گروه‌های بازار امروز بودند.

منبع فرارو
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange