پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز

استقبال از دامنه متقارن با رشد ۵.۵ هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با رشد پنج هزار و ۵۱۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۵۲۱ واحد رسید. امروز اولین روز اجرای دامنه نوسان متقارن بعد از سه ماه بود و شاخص کل روند سینوسی را پشت سر گذاشت. معاملات متعادل نماد‌های شاخص‌ساز تا پایان ساعت کاری بورس ادامه پیدا کرد و از سوی دیگر صف‌های فروش نماد‌های کوچک رفته رفته بیشتر شدند. اتفاقی که باعث شد در نهایت با وجود رشد ۴۷ صدم درصدی شاخص کل، شاهد کاهش ۷۱ صدم درصدی شاخص هم‌وزن باشیم.

شاخص بورس در اولین روز از بازگشت دامنه نوسان متقارن پنج درصدی کار خود را با روند نزولی آغاز کرد، اما چند دقیقه بیشتر طول نکشید تا رنگ سبز مهمان تابلو معاملات شود. شاخص کل بورس در ۳۰ دقیقه ابتدایی بازار امروز بیش از پنج هزار واحد رشد کرده و حالا نشانه‌هایی از تعادل در معاملات نماد‌های شاخص‌ساز و افزایش ارزش معاملات در نماد‌های کوچک به چشم می‌خورد. کاهش ۲۲ صدم درصدی شاخص هم‌وزن گواه این مساله است که با بازگشت دامنه متقارن و کاهش حجم مبنا، شاهد افزایش ارزش معاملات تغییراتی در قیمت پایانی نماد‌های کوچک هستیم. در ساعات ابتدایی بازار امروز نماد‌های کگل، کچاد، فملی، فولاد، شپنا، شبندر و ومعادن بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشته‌اند. انگار که امروز روز سهامداران سه گروه استخراج کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی است.

حس شیرین تعادل در معاملات بازار سرمایه

به گزارش فرارو، در ساعات ابتدایی معاملات امروز از بین ۲۴۳ نماد بورسی، شاهد کاهش قیمت سهام در ۱۹۱ نماد هستیم و ۵۲ نماد روند صعودی دارند. تفاوت کار اینجاست که صف فروش ۷۵ درصدی نماد‌ها در روز‌های گذشته، حالا به کمتر از نصف رسیده و معاملات برای تعداد بسیاری از نماد‌ها به جریان افتاده است. در بازار فرابورس هم امروز از بین ۱۳۳ نماد معامله شده در ساعات ابتدایی بازار، ۱۱۲ نماد قرمزپوش هستند و ۲۱ نماد در مسیر صعودی حرکت می‌کنند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

بازار سرمایه بعد از سه ماه از دامنه نوسان غیرمتقارن خلاص شده و حالا می‌توانیم حس شیرین تعادل را دوباره تجربه کنیم. دیگر خبری از قفل محکم صف فروش دو درصدی بر نمادهای بورسی نیست و ارزش معاملات افزایش پیدا کرده. صندوق‌های سرمایه‌گذاری‌ سهامی به یمن این اتفاق اغلب روند صعودی در پیش گرفته‌اند و حدود یک درصد افزایش قیمت دارند. محصولات شیمایی امروز عموما سبزرنگ هستند و معاملات نمادها بدون تشکیل صف خرید یا فروش و با تعادل نسبی در جریان است. شپترو و شگویا با رشد سه درصد در خط مقدم قرار دارند. شجم، شپلی، شلرد و شپاکسا از معدود نمادهای قرمز شیمیایی در بازار امروز هستند. فلزات اساسی سراسر سبزرنگ است. فملی، فولاد، ذوب و فخوز در حدود دو درصد رشد کرده‌اند و فجر و فسپا به صف خرید رسیده‌اند. فرآورده‌های نفتی امروز به روند صعودی روزهای گذشته ادامه می‌دهند. شبندر در آستانه صف خرید قرار دارد و شپنا و شتران پشت سر آن حرکت می‌کنند. در گروه دارویی شاهد رنگ قرمز برای اغلب نمادهای کوچک و بزرگ از جمله برکت هستیم. به گزارش فرارو، نمادهای بزرگ خودرویی اغلب نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‌شوند اما کوچک‌ترها کارشان را با صف فروش آغاز کرده‌اند. نمادهای گروه سرمایه‌گذاری عموما بازار متعادلی دارند اما واعتبار، وتوصا و وصنا با تغییر مسیر ناگهانی به صف فروش رسیده و گروه را قرمزرنگ کرده‌اند.

امروز روز خوبی برای سهامداران شرکت‌های استخراج کانه‌های فلزی است. کچاد، کگل، ومعادن و کنور همگی صف خرید دارند. هلدینگ‌ها از جمله شستا و وغدیر با نوسان ناچیز نسبت به روز گذشته در حال معامله‌اند و بانک‌ها به تعادل رسیده‌اند. در نقشه بازار امروز دو گروه سیمان و محصولات غذایی تنها گروه‌های سراسر قرمزرنگ با صف‌های فروش سنگین هستند.

حدود ۶۰ نماد از صف فروش خلاص شدند

بررسی وضعیت صف‌های خرید و فروش بازار سرمایه نشان می‌دهد در ساعات پایانی معاملات حدود ۳۷۰ نماد که ۶۰ درصد بازار را تشکیل می‌دهند، صف فروش دارند. در روز‌های گذشته تعداد صف‌های فروش به ۴۳۰ نماد می‌رسید. این موضوع نشان می‌دهد با کاهش حجم مبنا و بازگشت دامنه نوسان متقارن حدود ۶۰ نماد از صف فروش نجات پیدا کرده‌اند. در آن سوی بازار ۲۸ نماد یعنی پنج درصد بازار صف خرید دارند. مجموع ارزش صف‌های فروش حدود پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و مجموع ارزش صف‌های خرید حدود ۳۴۰ میلیارد تومان است.

فگستر؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

نماد تازه وارد بورس در اولین روز معاملات با صف خرید سنگین ۱۴۰ میلیارد تومانی کار خود را آغاز کرده است. فگستر در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفته و عجیب اینکه حجم عرضه به حدی بوده که با تکمیل حجم مبنا قیمت پایانی سهام فگستر پنج درصد رشد کرده است. کچاد با صف خرید ۳۰ میلیارد تومانی در رتبه دوم ایستاده و فجر با صف خرید ۲۱ میلیارد تومانی در مقام سوم این فهرست قرار دارد. از جمله دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز می‌توان به ونفت، شصدف، وپست، کگل، شبندر و هرمز اشاره کرد.

صف فروش همیشگی برای کویر، سمگا و بنو

صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش همچنان بدون تغییر باقی مانده. با این تفاوت که اینبار حجم مبنای پایین‌تر باعث شده قیمت پایانی سهام شرکت‌های دارای صف فروش بیشتر کاهش پیدا کند تا امید‌ها برای به تعادل رسیدن این نماد‌های نفرین‌شده بیشتر شود. امروز ارزش صف فروش کوبر به ۱۴۰ میلیارد تومان می‌رسد. سمگا با صف ۱۳۳ میلیارد در رتبه دوم و بنو با صف ۱۱۰ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارند. غصینو، قثابت، خزر، کطبس، ثنوسا، پاسا، سبهان، فرزین، گدنا،‌های وب، کمرجان و کلر از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین با ارزش بیش از ۴۰ میلیارد تومان هستند.

استقبال از دامنه متقارن با رشد ۵.۵ هزار واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با رشد پنج هزار و ۵۱۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۸۹ هزار و ۵۲۱ واحد رسید. امروز اولین روز اجرای دامنه نوسان متقارن بعد از سه ماه بود و شاخص کل روند سینوسی را پشت سر گذاشت. معاملات متعادل نماد‌های شاخص‌ساز تا پایان ساعت کاری بورس ادامه پیدا کرد و از سوی دیگر صف‌های فروش نماد‌های کوچک رفته رفته بیشتر شدند. اتفاقی که باعث شد در نهایت با وجود رشد ۴۷ صدم درصدی شاخص کل، شاهد کاهش ۷۱ صدم درصدی شاخص هم‌وزن باشیم. کاهش حجم مبنا باعث شده قیمت پایانی سهام شرکت‌های کوچک تغییرات بیشتری داشته باشد. امروز نماد‌های کگل، کچاد، فملی، فارس، فولاد و شپنا به ترتیب بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل گذاشتند و وامید تنها نماد شاخص‌ساز با تاثیر منفی بر شاخص کل بود.

نقشه بازار در پایان معاملات روز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ قرمز در نمای پایانی نقشه بازار بیشتر به چشم می‌آید. شرکت‌های کوچک امروز به جای سه درصد، پنج درصد ارزش خود را از دست دادند و با قرمز پررنگ‌تری به تابلو معاملات آمدند. علاوه بر آن‌ها گروه‌های بزرگی مثل خودرو و ساخت قطعات، بانک‌ها و موسسات اعتباری، مواد و محصولات دارویی و انبوه‌سازی‌ها هم شرایط خوبی نداشتند. برای مثال در گروه خودرویی‌ها، نماد خودرو یک درصد، خگستر، خبهمن و خاور سه درصد و دیگر نماد‌ها عموما پنج درصد ارزش خود را از دست دادند. در گروه بانک‌ها وپست صف خرید داشت و وپاسار و وپارس نزدیک به قیمت روز گذشته معامله شدند، اما دیگر نماد‌ها از جمله وتجارت و وبصادر ارزش سهام خود را از دست دادند. بهترین عملکرد امروز مربوط به استخراج کانه‌های فلزی بود. کگل، کچاد، ومعادن و اوراق حق تقدم آن‌ها امروز صف خرید داشتند. فرآورده‌های نفتی دیگر گروه برنده بازار امروز بودند. شپنا و شبندر با صف خرید به کار خود پایان دادند و شتران و شبریز رشد نسبی را پشت سر گذاشتند. شرایط برای فلزات اساسی و محصولات شیمیایی متعادل و نسبتا صعودی بود. اتفاقی که باعث شد این دو گروه به رنگ سبز تیره دربیایند.

منبع فرارو
مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange