پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

جهش ۲۲ هزار واحدی بورس با همراهی یک سوم نماد‌ها

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با جهش ۲۱ هزار و ۹۴۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶۲۳ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۱.۹ درصد رشد داشت، اما شاخص هم‌وزن تنها چهار صدم درصد افزایش پیدا کرد و در محدوده قبلی باقیماند. امروز نماد‌های فولاد، فملی، فارس، شستا، کگل، شپنا و ومعادن به ترتیب بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند.

روند صعودی روز گذشته همچنان در بورس ادامه دارد. دست کم در ابتدای معاملات امروز شاهد رنگ سبز برای نماد‌های شاخص‌ساز هستیم. این بار تعداد بیشتری از نماد‌های بازار سرمایه با روند صعودی همراهی می‌کنند. اتفاقی که باعث شده بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات شاهد افزایش هفت هزار و ۴۵۷ واحدی شاخص کل بورس باشیم. عمده رشد این شاخص بر دوش نماد‌های #فملی، #فارس، #فولاد، #شپنا، #شستا، #شبندر و #شتران بوده که انگار موتورشان به تازگی روشن شده است. در ۳۰ دقیقه ابتدای معاملات شاخص کل ۶۴ صدم درصد و شاخص هم‌وزن ۱۱ صدم درصد رشد کردند که نشان می‌دهد شرایط برای شرکت‌های بزرگ بهتر است.

یک سوم نمادها با روند صعودی شاخص همراه شدند

به گزارش فرارو، در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، حدود یک سوم از نماد‌های بورسی رنگ سبز به خود گرفته‌اند. تا اینجای کار تقریبا ۲۲۶ نماد دست کم یک معامله داشته‌اند که از این تعداد شاهد افزایش قیمت سهام در ۷۸ نماد هستیم و ۱۴۸ نماد همچنین به روند نزولی ادامه می‌دهند. در بازار فرابورس هم از بین ۱۳۹ نماد معامله شده ۸۷ نماد قرمزپوش هستند و ۳۲ نماد با رنگ سبز به تابلو بورس آمده‌اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ سبز در ابتدای معاملات امروز کل نقشه بازار بورس را در بر گرفته است. با تغییر روند گروه فرآورده‌های نفتی، تعداد نماد‌های بیشتری در مسیر صعودی قدم برداشته‌اند. بیشترین آمار معاملات به صندوق‌های ETF اختصاص دارد که در آن پالایش ۴.۷ درصد و دارا یکم ۱.۴ درصد رشد کرده و دیگر صندوق‌های سهامی عموما در حدود دو درصد افزایش قیمت دارند. در گروه فلزات اساسی شاهد ادامه‌دار بودن موج تقاضا برای نماد‌های فملی، ذوب، فولاد و فاسمین هستیم. دیگر نماد‌ها مثل #فخوز، #کاوه و فباهنر هم با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. در بین فرآورده‌های نفتی برای هر چهار نماد اصلی پالایشی یعنی شپنا، شبندر، #شتران و #شبریز صف خرید تشکیل شده است. این نماد‌ها تا دو روز پیش صف فروش سنگینی داشتند. خودرویی‌ها روند نزولی را کنار گذاشته، اما هنوز لباس سبز به تن نکرده‌اند. امروز خساپا و خودرو در حد دو درصد رشد کرده و نماد‌های کوچک همچنان قرمزپوش هستند. سرمایه‌گذاری‌ها اغلب به مسیر صعودی پا گذاشته‌اند و شاهد افزایش قیمت سهام واعتبار، وساپا، وخارزم و … هستیم. در گروه محصولات شیمایی قیمت سهام شگویا، فارس، نوری، شیران و شغدیر بیش از پنج درصد رشد کرده و اغلب گروه با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده‌اند. در بین دارویی‌ها برکت تنها نماد سبزرنگ است. بانکی‌ها که زمانی در خط مقدم مسیر صعودی قرار داشتند امروز توان چندانی ندارند و عموما نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می‎‌شوند. شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی، استخراج کانه‌های فلزی، عرضه برق و گاز، تولید محصولات رایانه‌ای و پیمانکاری صنعتی از دیگر گروه‌های سبزرنگ بازار امروز هستند.

عقب‌نشینی ناچیز صف‌های فروش

۶۰ درصد نماد‌های بازار سرمایه با وجود جهش شاخص کل همچنان صف فروش دارند. تعداد نماد‌های دارای صف فروش نسبت به روز‌های گذشته تنها ۵۰ نماد کاهش پیدا کرده و همچنان ۳۶۰ نماد صف فروش دارند. ارزش کل صف‌های فروش در بازار صعودی امروز حدود پنج هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به روز‌های نزولی بازار کمتر از ۱۰ درصد کاهش داشته است. در آن سو حدود ۴۴ نماد بازار سرمایه با احتساب بازار پایه صف خرید دارند و ارزش صف‌های خرید در مجموع ۳۰۰ میلیارد تومان است.

شبندر؛ سنگین‌ترین صف خرید بازار

پالایشگاه‌ها بعد از ریزش سنگین و صف‌های فروش پیاپی که پشت سر گذاشتند، حالا در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفته‌اند. شبندر با صف خرید ۳۷ میلیارد تومانی در رتبه اول ایستاده و شپنا با صف خرید ۲۸ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار دارد. پشت سر آن‌ها نماد #فجر با صف خرید ۲۲ میلیارد تومانی به چشم می‌خورد. ذوب، البرز، برکت، شصدف، پترول، فملی، ومعادن، کلوند، شغدیر، فاسمین و شتران از دیگر نماد‌های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

صف فروش تکراری برای بنو، سمگا و غصینو

نماد‌های دارای صف فروش سنگین برایشان تفاوتی ندارد روند کلی بازار به چه صورت است. هر روز با صف فروش روبرو هستند و قیمت پایانی آن‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند. بنو صدرنشین آن‌ها است که با سنگین‌ترین صف فروش به ارزش ۱۰۴ میلیارد تومان روبرو است. سمگا با صف فروش ۹۸ میلیاردی در رتبه دوم و غصینو با صف فروش ۸۲ میلیاردی در رتبه سوم قرار دارد. قثابت، خزر، کاذر، فرزین، خنصیر، گدنا، رکیش، ثنوسا، سبهان و کسرا از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین با ارزش بالاتر از ۴۰ میلیارد تومان هستند. امروز قیمت پایانی هیچ‌کدام از این نماد‌ها بیش از یک دهم درصد کاهش پیدا نکرده است.

جهش ۲۲ هزار واحدی بورس با همراهی یک سوم نماد‌ها

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با جهش ۲۱ هزار و ۹۴۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۷۹ هزار و ۶۲۳ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۱.۹ درصد رشد داشت، اما شاخص هم‌وزن تنها چهار صدم درصد افزایش پیدا کرد و در محدوده قبلی باقیماند. دلیل آن شاید افزایش بی‌نتیجه حجم معاملات در نماد‌های کوچک باشد. در چنین شرایطی نماد‌های کوچک تلاش می‌کنند به روند صعودی برگردند، اما افزایش معاملات در آن‌ها باعث تغییر بیشتر قیمت پایانی و کاهش آن می‌شود. این اتفاق در نهایت منجر به کاهش شاخص هم‌وزن می‌شود. امروز نماد‌های #فولاد، #فملی، #فارس، #شستا، #کگل، #شپنا و #ومعادن به ترتیب بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. همین هفت نماد به تنهایی شاخص کل را ۱۳ هزار واحد افزایش دادند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ سبز نقشه بازار تا پایان معاملات به گروه‌های دیگر سرایت پیدا کرد. صندوق‌های ETF امروز یک سوم ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و در بینشان پالایش با رشد ۷.۲ درصدی بهترین شرایط را داشت. دارا یکم تنها ۱.۶ درصد رشد کرد و دیگر صندوق‌های سهامی عموما بیشتر از دو درصد افزایش قیمت پیدا کردند. درخشش فلزات امروز هم ادامه پیدا کرد و صف خرید فملی، فولاد، ذوب، فخوز، فجر، فباهنر، فاسمین، هرمز و ارفع تا پایان معاملات پابرجا بود. نماد‌های کوچک این گروه همچنان قرمزرنگ باقی ماندند. از گروه خودرویی‌ها تنها ایران خودرو به صف خرید رسید. خساپا و خگستر نزدیک قیمت روز گذشته و دیگر نماد‌ها با روند نزولی به کار خود پایان دادند. در بین محصولات شیمیایی شاهد تشکیل صف خرید برای فارس، نوری، شگویا، پترول، شغدیر، پارسان، شیران و زاگرس بودیم که همگی نماد شاخص‌ساز به حساب می‌آیند. دیگر نماد‌های شیمیایی چندان شرایط خوبی نداشتند. #وپاسار و #وتجارت از گروه بانکی بی‌رمق بودند و تنها ۱.۵ درصد رشد کردند. وبصادر و وپارس هم نزدیک به قیمت روز گذشته معامله شد. فرآورده‌های نفتی بهترین عملکرد را از خود به جا گذاشتند و برای هر چهار پالایشگاه شپنا، شتران، شبندر و شبریز صف خرید سنگین تشکیل شد. برکت تنها نماد سبز گروه دارویی است و دیگران از جمله #درهاور با کاهش قیمت سهام مواجه شدند. سرمایه‌گذاری‌ها، هولدینگ‌ها و استخراج کانه‌های فلزی از دیگر گروه‌های سبزرنگ بازار امروز بودند. در طرف مقابل انبوه‌سازی‌ها، مخابرات، نیروگاه‌ها، زراعت، قند و شکر، ماشین آلات و نهاد‌های مالی از جمله گروه‌هایی بودند که با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمدند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.