پایگاه خبری تحلیلی

گزارش بورس تهران در روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴

کاهش ۴.۷ هزار واحدی شاخص بورس در اولین روز هفته

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با کاهش چهار هزار و ۷۵۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۵۰۲ واحد رسید. در ابتدا شاخص کل به کمک فملی سه هزار واحد بالاتر از روز گذشته ایستاده بود، اما در ادامه زور نقشه سراسر قرمزرنگ بازار بیشتر بود. فملی و وپاسار در بین نماد‌های شاخص‌ساز بیشترین تلاش را برای صعودی کردن شاخص کل به خرج دادند و در طرف مقابل شستا، فارس، شپنا، شتران و شبندر تاثیر منفی قابل توجهی بر شاخص کل گذاشتند.

شاخص بورس صعودی است، اما امروز سهامداران با بازاری سراسر قرمزرنگ روبرو هستند که در آن تنها چند نماد با افزایش قیمت سهام مواجه شده و باعث سبز شدن رنگ شاخص کل شده‌اند. در آغاز معاملات شاخص بورس سه هزار واحد بالاتر از روز کاری قبل ایستاده بود، ولی با گذشت ۳۰ دقیقه از معاملات رشد شاخص به دو هزار واحد محدود شد. تا اینجای کار فملی، وپاسار و فولاد تنهاد نماد‌های شاخص‌ساز با تاثیر مثبت بر شاخص کل هستند. شستا، شبندر، شتران و خودرو هم بیشترین تاثیر منفی را بر روند شاخص گذاشته‌اند. در نتیجه این اتفاقات شاخص هم‌وزن بدون تغییر قابل توجه و با کاهش دو صدم درصدی و شاخص کل با افزایش ۱۶ صدم درصدی روبرو شده‌اند.

رشد شاخص به همت #فملی

به گزارش فرارو، در ساعات ابتدایی معاملات امروز از مجموع ۲۱۸ نماد بورسی معامله شده، تنها ۳۳ نماد روند صعودی دارند و ۱۸۵ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. از سوی دیگر در بازار فرابورس تا اینجای کار تنها ۱۰۰ نماد معامله شده‌اند که از این تعداد ۸۰ نماد با کاهش قیمت روبرو هستند و ۲۰ نماد در مسیر صعودی حرکت می‌کنند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار امروز هیچ شباهتی با تغییرات شاخص کل ندارد. شاید با مشاهده رشد سه هزار واحدی شاخص انتظار بازاری حداقل متعادل داشته باشید، اما با نگاه به نقشه جز چند نماد سبزرنگ چیز دیگری پیدا نمی‌شود. در ساعات ابتدایی، حدود دو سوم معاملات به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF اختصاص دارد که اغلب آن‌ها امروز روند نزولی در پیش گرفته و بیش از یک درصد کاهش قیمت دارند. گروه فلزات اساسی تنها گروه نسبتا سبزرنگ بازار امروز است. فملی حدود چهار درصد رشد کرده و دیگر نماد‌های بزرگ از جمله #فولاد، #فخوز، #فایرا، #کاوه و #فجر در حد یک درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند. در گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری و در غیاب #وبملت که به خاطر افشای اطلاعات متوقف شده، #وپاسار ۳.۵ و وبصادر ۱.۵ درصد رشد کرده‌اند، اما دیگر نماد‌های بانکی عمدتا قرمزرنگ هستند. فرآورده‌های نفتی امروز با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند و همین شرایط را برای خودرویی‌ها و دارویی‌ها شاهد هستیم که همگی سه درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. محصولات شیمیایی بازار نسبتا متعادلی دارند. #بوعلی، #فارس، #آریا، #زاگرس و #نوری افزایش قیمت جزئی دارند و دیگر هم با کاهش قیمت نسبی مواجه شده‌اند. سرمایه‌گذاری‌ها، هولدینگ‌ها، استخراج کانه‌های فلزی، مخابرات، نیروگاه‌ها، لیزینگ‌ها و انبوه‌سازی‌ها از جمله گروه‌های قرمزرنگ بازار امروز هستند.

سه چهارم بازار قفل در صف فروش

ارزش مجموع صف‌های فروش بازار به ارقام جدیدی رسیده. امروز سهامداران بورس در مجموع شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سهام خود را در صف‌های مختلف به فروش گذاشتند و تا ساعات پایانی معاملات خریداری برای آن پیدا نشده است. در حال حاضر ۴۱۳ نماد درگیر صف فروش هستند که این تعداد سه چهارم بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند. در آن سو ارزش صف‌های خرید تنها ۷۵ میلیارد تومان است.

#کویر، #سمگا و #بنو؛ نماد‌های نفرین شده بازار

درست مثل روز‌های گذشته، نماد کویر در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش ایستاده است. ارزش صف کویر در ساعات پایانی معاملات امروز به حدود ۱۷۰ میلیارد تومان می‌رسد. سمگا با صف فروش ۱۴۰ میلیارد تومانی در رتبه دوم قرار گرفته و بنو با صف فروش ۱۱۰ میلیارد تومانی در مقام سوم ایستاده است. #برکت، #خساپا، #خزر، #قثابت، #کاذر، #سنیر، #های‌وب؛ #غدام، #سصفها، #ثنوسا، #خزامیان، #خگستر، #خنصیر، #رکیش، #سبهان، #سدور، #کاما، #غپاک، #خودرو، #کسرا، #غنوش، #غصینو، فرزین، #گدنا، #کزغال، #کمرجان، #رافزا، #فرابورس و #فولای از جمله نماد‌هایی هستند که ارزش صف فروش آن‌ها بیش از ۴۰ میلیارد تومان است و سهامدارانشان عملا امیدی به فروش سهام و خارج کردن پولشان از بورس ندارند.

کاهش ۴.۷ هزار واحدی شاخص بورس در اولین روز هفته

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با کاهش چهار هزار و ۷۵۹ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۵۰۲ واحد رسید. در ابتدا شاخص کل به کمک #فملی سه هزار واحد بالاتر از روز گذشته ایستاده بود، اما در ادامه زور نقشه سراسر قرمزرنگ بازار بیشتر بود و باعث شد شاخص کل ۴۱ صدم درصد کاهش پیدا کند. شاخص هم‌وزن نیز امروز ۲۰ صدم درصد عقب‌نشینی کرد. فملی و وپاسار در بین نماد‌های شاخص‌ساز بیشترین تلاش را برای صعودی کردن شاخص کل به خرج دادند و در طرف مقابل شستا، فارس، شپنا، شتران و شبندر تاثیر منفی قابل توجهی بر شاخص کل گذاشتند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

فملی حتی در سبز نگه داشتن همگروهی‌های خودش ناکام ماند. گروه فلزات اساسی که با لیدری فملی در ابتدای معاملات روند صعودی در پیش گرفته بود، تا پایان ساعت کاری بورس لیدر خود را تنها گذاشت و لباس قرمز به تن کرد. تا جایی که فملی با رشد ۱.۴ درصدی تنها نماد سبز فلزی شد. فولاد، ذوب، فخوز، کاوه، #ارفع، #هرمز و … همگی ارزش سهام خود را از دست دادند. در گروه بانک‌ها هم وپاسار تنها ماند و همگروهی‌هایش آن را در روند صعودی همراهی نکردند. سهام بانک پاسارگاد امروز ۳.۶ درصد رشد کرد و تنها نماد سبز بانکی بود. گروه محصولات شیمایی تا پایان معاملات خودشان را به صف فروش نزدیک کردند. امروز تنها دو نماد #جم_پیلن و #زاگرس در این گروه از روند نزولی در امان ماندند. تمام نماد‌های شرکت‌های چند رشته‌ای، خودرویی، دارویی به جز #دعبید، فرآورده‌های نفتی، انبوه‌سازی، غذایی، مخابرت و محصولات کامپیوتری امروز صف فروش داشتند. سرمایه‌گذاری‌ها، استخراج کانه‌های فلزی، سیمانی‌ها، نیروگاه‌ها و بیمه‌ها از دیگر گروه‌های قرمزرنگ بازار سرمایه هستند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange