پایگاه خبری تحلیلی

مستاجران تهرانی در اردیبهشت ۱۴۰۰ به چقدر بودجه نیاز دارند؟

با پول پیش کمتر از ۵۰ میلیون و توان پرداخت اجاره زیر سه میلیون تومان، تنها انتخاب محله‌های جنوب و شرق تهران است. اگر بودجه‌تان را به پول پیش ۷۰ میلیون و اجاره سه تا چهار میلیون افزایش دهید، می‌توانید در مرکز شهر، غرب و شمال شرق دنبال خانه بگردید. با افزایش پول پیش تا ۱۰۰ میلیون تومان و اجاره ماهانه به پنج میلیون تومان، می‌توان خانه‌های بهتری اجاره کرد، اما در محله‌های شمال و شمال غرب تهران باید خودتان را برای ارقام نجومی آماده کنید.

صاحبخانه‌ها در همین ابتدای سال تصویر جدیدی از بازار اجاره را جلوی چشم مستاجران به‌نمایش گذاشته‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد با پول پیش کمتر از ۵۰ میلیون و اجاره کمتر از سه میلیون تومان، تنها انتخابمان محله‌های جنوب و شرق تهران است. اگر بودجه‌تان را به پول پیش ۷۰ میلیون و اجاره سه تا چهار میلیون افزایش دهید، می‌توانید در مرکز شهر، غرب و شمال شرق دنبال خانه بگردید. با افزایش پول پیش تا ۱۰۰ میلیون تومان و اجاره ماهانه به پنج میلیون تومان، می‌توان خانه‌های بهتری اجاره کرد. اگر دنبال خانه در محله‌های شمال و شمال غرب تهران باشید، احتمالا باید خودتان را برای ارقام نجومی آماده کنید. چراکه اجاره خانه در این مناطق حداقل ۱۵۰ میلیون پول پیش لازم دارد و بیش از شش میلیون تومان اجاره می‌خواهد. رهن و اجاره بعضی خانه‌های شمال تهران اعداد عجیب و غریبی دارند؛ مثلا یک صاحبخانه در ولنجک برای واحد ۱۳۵ متری که ۳۰ سال از ساخت آن می‌گذرد رهن ۱۰۰ میلیونی و اجاره ۹ میلیون تومانی در نظر گرفته است. کمی پایین‌تر در محله هروی فایل یک واحد ۱۱۵ متری با رهن ۱۵۰ میلیونی و اجاره ماهانه ۱۴ میلیون تومان راهی بنگاه املاک شده است.

پول پیش حدود ۳۰ میلیون و اجاره دو میلیونی

حداقل بودجه‌ای که برای اجاره خانه در تهران لازم دارید، ۳۰ میلیون تومان است. پیدا کردن فایل اجاره با پول پیش کمتر از این رقم تا حد زیادی سخت است و باید در کنار آن خودتان را برای اجاره ماهی دو میلیون تومان آماده کنید. اگر با این مشخصات دنبال اجاره کردن خانه بروید، اغلب فایل‌ها مربوط به جنوب و شرق تهران است و باید خودتان را به زندگی در خانه ۷۰ متری یا کوچک‌تر از آن عادت دهید. از جمله فایل‌های با این مشخصات در جنوب تهران می‌توان به یک آپارتمان ۵۰ متری ۱۴ سال ساخت در خیابان خوش نزدیکی اتوبان نواب اشاره کرد که پول پیش ۳۰ میلیونی و اجاره دو میلیونی لازم دارد. اگر بیشتر به سمت جنوب بروید، می‌توان خانه ۷۰ متری در شهرک شریعتی پیدا کرد که صاحبش ۲۵ میلیون پول پیش و ماهی دو میلیون اجاره می‌خواهد. فایل‌های اینچنینی در محله‌هاش جنوب شرق تهران هم پیدا می‌شود. یک واحد ۷۰ متری ۹ سال ساخت در محله آهنگ، با پول پیش ۳۰ میلیون و اجاره ۱.۸ میلیون تومانی آگهی شده. در شرق تهران، مشاوران املاک محله پیروزی تعداد فایل‌های بیشتری با این مشخصات پیش رویتان می‌گذارند. یکی از آن‌ها یک واحد ۵۰ متری است که ۱۱ سال از ساخت آن می‌گذرد. اغلب فایل‌ها در محله‌های شرق تهران با بودجه ۳۰ میلیونی و اجاره دو میلیونی مربوط به واحد‌هایی با متراژ ۵۰ مترمربع هستند که سال ساخت آن‌ها بین شش تا ۲۰ سال متغیر است. اگر نوساز بودن خانه برایتان اهمیت دارد، واحد ۵۰ متری در محله آهنگ با شش سال ساخت می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

پول پیش حدود ۵۰ میلیون و اجاره دو تا سه میلیونی

اگر بتوانید ۵۰ میلیون تومان پول پیش پرداخت کنید و مشکلی بابت اجاره ماهانه دو تا سه میلیون نداشته باشید، فایل‌های زیادی در مرکز و شرق تهران پیش رویتان قرار دارد. چند موردی را هم می‌توان در محله‌های شمال غرب و محدوده جنت‌آباد، پونک و شهران پیدا کرد. در این محله با رهن ۵۰ میلیون و اجاره دو تا سه میلیون عموما خانه‌های ۵۰ متری به شما معرفی می‌کنند، اما در محدوده مرکز و جنوب شهر می‌توان خانه‌های بزرگتری پیدا کرد. مثلا در محله جیحون با پول پیش ۴۰ میلیونی و اجاره دو میلیونی می‌توانید واحد ۹۰ متری اجاره کنید. در محدوده رودکی فایل‌های ۶۰ متری با پول پیش ۵۰ میلیون و اجاره ماهی ۲.۵ میلیون به شما معرفی می‌کنند. در مرکز شهر خانه‌های قدیمی‌تر را می‌توان با پول پیش ۵۰ میلیون و اجاره سه میلیونی پیدا کرد. یک واحد ۷۰ متری ۴۰ سال ساخت در محدوده میدان انقلاب و یک واحد ۷۰ متری ۲۵ سال ساخت در محدوده جمالزاده شرایط مشابهی دارند. در محله‌های جنوب تهران مثل خزانه، خانی‌آباد و جوادیه، با ۵۰ میلیون پول پیش و سه میلیون اجاره می‌توانید واحد نوساز ۷۰ تا ۹۰ متری اجاره کنید.

در محله‌های شمال شرق مثل ارامنه و نارمک شاید بتوان با پول پیش ۵۰ و اجاره سه میلیونی خانه اجاره کرد، اما در چنین حالتی باید به خانه‌های ۵۰ تا ۶۰ متری رضایت دهید. در محله‌های جنوب شرق می‌توان خانه‌های بزرگ‌تر پیدا کرد و متراژ فایل‌های اجاره به ۷۰ تا ۹۰ مترمربع می‌رسد، اما خانه‌های ۹۰ متری که با چنین بودجه‌ای اجاره داده می‌شوند، عموما قدیمی و بالای ۲۰ سال ساخت هستند.

پول پیش حدود ۷۰ میلیون و اجاره سه تا چهار میلیونی

مرکز شهر، غرب و شمال شرق تهران پر از آگهی‌های اجاره خانه با پول پیش حدود ۷۰ میلیون و اجاره سه تا چهار میلیونی است. اگر در بنگاه‌های مرکز شهر با چنین بودجه‌ای دنبال اجاره کردن خانه باشید، احتمالا فایل‌هایی با متراژ ۷۰ تا ۱۰۰ متری به شما معرفی می‌کنند. مثلا در محله اسکندری، یک واحد ۸۰ متری بالای ۳۰ سال سخت با رهن ۶۵ میلیونی و اجاره ۳.۵ میلیون تومانی آگهی شده. به گزارش فرارو، با ۱۰ میلیون پول پیش بالاتر می‌توان در محدوده خیابان انقلاب یک خانه ۸۰ متری ۱۱ سال ساخت اجاره کرد که صاحبش ۸۰ میلیون پول پیش و ماهی سه میلیون اجاره می‌خواهد. یک خانه قدیمی ۳۲ ساله با متراژ ۱۱۰ متر در محله شهرآرا با رهن ۶۰ میلیون و اجاره ۳.۸ میلیون تومانی به مشاور املاک سپرده شده.

در محله‌های شرق و شمال شرق تهران مثل سیدخندان، نارمک و رسالت با بودجه ۷۰ میلیون و اجاره سه تا چهار میلیونی می‌توان خانه‌های نوساز ۵۰ تا ۷۰ متری و خانه‌های قدیمی ۷۰ تا ۱۰۰ متری پیدا کرد. مثلا در نارمک یک خانه نوساز ۵۰ که سه سال از ساخت آن می‌گذرد، با پول پیش ۸۰ میلیونی و اجاره سه میلیون تومانی آگهی شده. اگر با خانه قدیمی ۳۰ سال ساخت مشکل نداشته باشید، می‌توانید در محله نیروهوایی با رهن ۶۰ میلیونی و اجاره سه میلیونی یک واحد ۱۰۰ متری اجاره کنید. هرچه به شمال شرق نزدیک‌تر شوید، متراژ خانه‌هایی که می‌توان با این بودجه اجاره کرد پایین‌تر می‌آید.

در محله‌های شمال غرب مثل پونک و جنت آباد خانه‌هایی که با بودجه ۷۰ میلیون و اجاره ماهی سه تا چهار میلیون آگهی شده‌اند، عموما ۶۰ تا ۷۵ متری هستند و برای خانه‌های بزرگتر باید بودجه بیشتری کنار بگذارید. مثلا در محله باغ فیض، اجاره آپارتمان ۶۵ متری ۱۵ سال ساخت چنین شرایطی دارد. در جنت آباد هم می‌توان یک واحد ۷۵ متری قدیمی ۲۴ ساله را با ۷۰ میلیون پول پیش و ماهی سه میلیون تومان اجاره کرد.

پول پیش حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیونی و اجاره چهار تا پنج میلیونی

اگر بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای پول پیش کنار بگذارید و حاضر باشید چهار تا پنج میلیون تومان اجاره پرداخت کنید، باز هم برای اجاره خانه در محله‌های شمال تهران کافی نیست و تقریبا در همان محله‌های مرکز، شمال غرب و شمال شرق می‌توان خانه اجاره کرد. البته مشخصات فایل‌ها خیلی بهتر از بودجه ۷۰ میلیونی و اجاره سه تا چهار میلیونی است. مثلا خانه‌ها سه‌خوابه، بزرگتر و عموما بالای ۸۰ متر هستند.

۱۰۰ میلیون و پول پیش و در حدود چهار تا پنج میلیون تومان اجاره ماهانه می‌توان خانه‌های ۱۲۰ متر در محله‌های بهار، جمالزاده شمالی، جمهوری و نواب خانه اجاره کرد. بنگاه‌های املاک مرکز شهر تهران، با بودجه ۹۰ میلیون و اجاره پنج میلیون تومانی خانه‌های ۸۰ متری در محله‌های شریعتی، عشرت‌آباد، مطهری، طالقانی و میدان ولیعصر به شما معرفی می‌کنند. اگر به دنبال خانه‌های نوساز باشید با چنین بودجه‌ای می‌توان خانه‌های ۷۰ تا ۸۰ متری نوساز در مرکز شهر پیدا کرد.

اگر ترجیح می‌دهید خانه بزرگ بالای ۱۰۰ متری داشته باشید، احتمالا با چنین بودجه‌ای بتوانید سراغ بنگاه‌های املاک شمال غرب تهران بروید. در محدوده چیتگر می‌توان با ۱۰۰ میلیون پول پیش و ۴.۲ میلیون اجاره یک واحد ۱۳۰ متری نوساز اجاره کرد. چنین بودجه‌ای برای اجاره واحد ۱۶۵ متری در مرزداران هم کافی است. در محله سازمان آب دو واحد ۱۱۰ متری با همین بودجه یعنی ۱۰۰ میلیون پول پیش و حدود ۴.۵ میلیون اجاره آگهی شده‌اند. هرچه از شمال غرب به مرکز شهر نزدیک‌تر شویم، متراژ خانه‌ها پایین‌تر می‌آید به حدود ۷۰ تا ۸۰ متر می‌رسد. مثلا در ستارخان یک واحد ۷۵ متری ۱۵ ساله ۸۰ میلیون پول پیش و ۴.۵ میلیون تومان اجاره لازم دارد.

اگر با پول پیش ۸۰ تا ۱۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه چهار تا پنج میلیون تومان به بنگاه‌های املاک شمال شرق مثل حکیمیه و تهرانپارس بروید، عموما فایل‌های با متراژ ۸۰ تا ۹۰ متری پیش رویتان می‌گذارند. البته می‌توان خانه‌های قدیمی و بزرگتر را با این بودجه اجاره کرد. مثلا یک واحد ۱۴۰ متری ۳۰ سال ساخت در مجیدیه با پول پیش ۱۰۰ میلیونی و اجاره ماهی چهار میلیون تومان آگهی شده. در نارمک می‌توان با همین بودجه واحد ۱۳۰ متری ۳۰ ساله اجاره کرد. اگر نوساز بودن خانه برایتان اهمیت بیشتری دارد، می‌توانید در حکیمیه با پول پیش ۸۰ میلیون و اجاره پنج میلیونی در یک خانه نوساز ساکن شوید. این بودجه عموما برای اجاره خانه‌های ۸۰ متری با کمتر از پنج سال سن به کارتان خواهد آمد.

پول پیش بالای ۱۵۰ میلیونی و اجاره بالای شش میلیونی

حداقل بودجه لازم برای اجاره خانه در محله‌های شمال تهران، پول پیش ۱۵۰ میلیونی و اجاره شش میلیون تومانی است. عموما خانه‌های شمال و شمال غرب تهران با چنین مشخصاتی آگهی می‌شوند. اگر با همین بودجه یعنی پول پیش ۱۵۰ میلیونی و اجاره هفت میلیون به مناطق مرکز شهر بروید، می‌توانید خانه‌های نوساز با متراژ بالای ۱۰۰ مترمربع پیدا کنید.

از نمونه فایل‌ها با پول پیش ۱۵۰ میلیونی و اجاره شش میلیونی در شمال غرب تهران می‌توان به یک واحد ۶۰ متری در محله سعادت‌آباد اشاره کرد که ۹ سال از ساخت آن می‌گذرد. صاحب یک واحد ۹۰ متری در همین محله رهن ۲۰۰ میلیونی و ماهی پنج میلیون تومان اجاره از مستاجرش می‌خواهد. قیمت‌ها هیچ سقفی ندارد و بنگاه‌های املاک حتی می‌توانند یک فایل به شما نشان بدهند که برای اجاره آن باید یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون پول پیش داشته باشید و ماهی ۳۰ میلیون تومان اجاره پرداخت کنید. این فایل مربوط به یک واحد ۲۱۰ متری نوساز در محله سعادت‌آباد است.

ارزان‌ترین فایل اجاره در شمال تهران مربوط به یک واحد ۷۰ متری چهار سال ساخت در محله دزاشیب است. صاحبش برای اجاره این واحد ۱۵۰ میلیون پول پیش و ماهی ۹ میلیون تومان اجاره می‌خواهد. قیمت فایل‌های اجاره در محله‌های شمالی به قدری متفاوت است که شاید نتوان یک رقم کلی برای آن‌ها در نظر گرفت، اما باید بگوییم اگر دنبال رهن کامل باشید باید روی مبالغ بالای ۴۰۰ میلیون و برای اجاره روی پول پیش بالای ۱۵۰ و اجاره بالای هفت میلیون تومان حساب باز کنید.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange