پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز

رشد پنج هزار واحدی شاخص بورس در بازار قرمزرنگ

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با رشد پنج هزار و ۲۰۳ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۴۸ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۴۵ صدم درصد افزایش داشت، اما کلیت بازار نزولی بود و شاخص هم‌وزن چهار صدم درصد عقب‌نشینی کرد. در جریان معاملات امروز فملی، وپاسار، فولاد، وبملت و فارس به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و شپنا و رمپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند

بورس صبح امروز چهارشنبه کار خود را با گام‌های کوچک صعودی آغاز کرده است. با اینکه طبق معمول روند‌های صعودی، اغلب نماد‌های بازار سرمایه لباس قرمز به تن کرده‌اند، اما فلزات اساسی، بانک‌ها و محصولات شیمیایی شرایط نسبتا بهتری دارند. در طرف مقابل تلاش‌ها برای نجات خودرو و فرآورده‌های نفتی بی‌نتیجه است و زور بازارگردان‌ها به صف طولانی فروشنده‌ها نمی‌رسد. درگیری این دو گروه سهامدار باعث شده شاهد نوسانات خفیفی در شاخص کل باشیم. تا جایی که بعد از گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات، شاخص کل در حد دو هزار و ۳۰۰ واحد رشد کرده و به محدوده یک میلیون و ۱۶۹ هزار واحد رسیده است. فملی، فولاد، شستا و وبملت بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص کل گذاشته‌اند، اما زور نماد‌های منفی در کنار شپنا، شتران و خودرو بیشتر است. تا به این لحظه شاخص کل بورس تهران ۲۰ صدم درصد افزایش داشته و شاخص هم‌وزن دو صدم درصد کاهش پیدا کرده است.

در ساعات ابتدایی معاملات امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه از بین ۲۱۲ نماد بورسی معامله شده، شاهد افزایش قیمت سهام در ۴۲ نماد هستیم و در آن سو ۱۷۰ نماد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. همچنی ناز بین ۱۱۶ نماد فرابورسی، ۳۱ نماد سبزپوش هستند و ۸۵ نماد با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمده‌اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

آنطور که نقشه بازار نشان می‌دهد، امروز اگر خودرویی‌ها و پالایشگاه‌ها در روند صعودی همراهی می‌کردند، می‌توانستیم شاهد جهش شاخص کل باشیم. چراکه سمت راست نقشه و حتی جایی که نمادهای کوچک حضور دارند، رنگ سبز به چشم می‌آید. امروز بیشترین حجم معاملات طبق معمول مختص صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF است. با وجود کاهش قیمت سهام پالایشگاه‌ها، پالایش با خبر خوبی که از جلسه سران قوا در راستای جبران ضررهای مشتریانش رسیده، امروز سه درصد صعودی است. دارا یکم هم دو درصد افزایش قیمت دارد. فرآورده‌های نفتی همگی با صف فروش سنگین دست و پنجه نرم می‌کنند. این صف فروش از ابتدای معاملات چند مرتبه جمع‌آوری شده اما نهایتا نتیجه‌ای در پی نداشته است. خودرویی‌ها هم امروز با صف فروش به استقبال مشتریانشان آمده‌اند. فلزات اساسی سبزترین گروه بازار امروز است. فملی و فایرا بیش از پنج درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند و در این مسیر #فولاد، #فخوز، #میدکو، #کاوه و #فجر آنها را همراهی می‌کنند. نمادهای کوچک گروه فلزی همچنین نزولی و قرمزرنگ هستند. دارویی‌ها با صف فروش برکت به یکی از گروه‌های قرمز بازار تبدیل شده‌اند. وبملت، وتجارت و #وبصادر با افزایش نسبی سهام مواجه هستند و گروه بانک‌ها را سبزپوش کرده‌اند. محصولات شیمیایی به لطف افزایش قیمت نه‌چندان قابل توجه نمادهای شاخص‌ساز مثل #فارس و #پترول به رنگ سبز درآمده است. استخراج کانه‌های فلزی هم بجز تاصیکو و ومعادن روند صعودی در پیش گرفته‌اند. در گروه هولدینگ‌ها شاهد افزایش قیمت سهام شستا و وغدیر هستیم و سرمایه‌گذاری‌ها عموما نزدیک به قیمت روز قبل معامله می‌شوند. از جمله دیگ نمادهای سبز بازار امروز می‌توان به ساراب، #دماوند، #ورازی، #کرمان و #قیستو اشاره کرد.

صف فروش ۷۰ درصدی با وجود رشد شاخص کل

هرچند شاخص کل بورس در معاملات امروز روند صعودی دارد، اما کلیت بازار همچنان نزولی است. تا جایی که حدود ۷۰ درصد نماد‌های بازار سرمایه تا ساعات پایانی معاملات نتوانستند از پس صف فروش بربیایند و نهایتا ارزش صف‌های فروش به پنج هزار میلیارد تومان رسید. در آن سوی بازار ۱۸ نماد صف خریدی به ارزش ۶۴ میلیارد تومان دارند که کمتر از ارزش تنها یک صف فروش است.

صف خرید برای #ساراب، #شصدف و #واعتبار

شرکت سیمان داراب بهترین عملکرد روزانه را از خود به جا گذاشته است. طوری که این نماد تا پایان معاملات به صف خرید رسید و ارزش صف آن حدود ۶۹ میلیارد تومان شد. اتفاقی که در پی آن نماد ساراب در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های خرید قرار گرفت. پشت سر او شصدف با صف خرید ۵۸ میلیارد تومانی ایستاده است. واعتبار از دیگر نماد‌های دارای صف خرید در بازار امروز محسوب می‌شود.

#کویر؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

رقابت بین سه نماد کویر، بنو و سمگا در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش، امروز با پیروزی کویر به پایان رسید. ارزش صف فروش کویر در ساعاتی پایانی معاملات حدود ۱۸۰ میلیارد تومان بود. پشت سر او #بنو با صف فروش ۱۳۸ میلیاردی و #سمگا با صف فروش ۱۲۹ میلیاردی ایستاده‌اند. #غصینو، #فرزین، #رافزا، #کزغال، #گدنا، #کمرجان، #فرابورس، #کلر و #ثعمرا در بازار فرابورس و #قثابت، #خزر، #های‌وب، #سنیر، #کاذر، #سصفها، #خنصیر، #برکت، #کسرا، #سبهان، #سدور، #کطبس، #کلوند، #حپترو، #کاما، #ثنوسا، #غدام، #غپاک، #غنوش، #وتوصا، #وآذر، #خگستر، #اخابر و #چفیبر در بازار بورس از دیگر نماد‌های دارای صف فروش سنگین با ارزش بالای ۳۰ میلیارد تومان هستند. از خواندن این همه اسم خسته شدید؟ سهامداران آن‌ها بیش از شما از تشکیل صف فروش خسته شده‌اند.

شاخص بورس پنج هزار واحد رشد کرد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با رشد پنج هزار و ۲۰۳ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۷۲ هزار و ۲۴۸ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۴۵ صدم درصد افزایش داشت، اما کلیت بازار نزولی بود و شاخص هم‌وزن چهار صدم درصد عقب‌نشینی کرد. در جریان معاملات امروز فملی، وپاسار، فولاد، وبملت و فارس به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و شپنا و رمپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

هرچند شاخص کل صعودی است و نقشه بازار هم به نظر سبزرنگ می‌رسد، اما نباید فراموش کنید که امروز بیش از دو سوم نمادهای بازار سرمایه دچار صف فروش بودند. سبزی نقشه بازار بیشتری بر دوش چند نماد معدود است که از جمله آنها می‌توان به وبملت و وپاسار از گروه بانک و فملی و فایرا از گروه فلزات اساسی اشاره کرد. در گروه بانک‌ها به جز دو نماد بالا بقیه عموما نزدیک به قیمت روی گذشته به کار خود پایان دادند. در گروه فلزات اساسی اکثر نمادهای کوچک صف فروش داشتند و فولاد، فخوز و فجر از روند نزولی نجات پیدا کردند. خبهمن تنها نماد خودرویی سبزرنگ در بازار امروز است. دیگران از جمله خودرو و خساپا با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کردند. درست مثل شپنا، شتران و شبندر در گروه فرآورده‌های نفتی. محصولات شیمیایی که شروع سبزرنگی داشتند، تا پایان معاملات به نزدیکی قیمت روز گذشته برگشتند. دارویی‌ها از دیگر گروه‌های سراسر قرمزرنگ بازار امروز بودند که همگی با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کردند. استخراج کانه‌های فلزی، انبوه‌سازی، سرمایه‌گذاری‌ها، سیمانی‌ها، رایانه، بیمه، خدمات فنی مهندسی، غذایی‌ها و مخابرات همگی جزو گروه‌های قرمزرنگ بازار هستند که سهمی از افزایش شاخص کل نصیبشان نشده است.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange