پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

سایه ریزش دلار بر سر بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ برای سومین روز متوالی روند نزولی در پیش گرفت و با کاهش ۱۳ هزار و ۵۹۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۷۲ واحد رسید. در این روز تعداد زیادی از نماد‌ها با روند نزولی شاخص کل همراه بودند، اما فارس، فولاد، فملی، شستا، کگل، پارسان و رانفور به ترتیب بیشترین تاثیر را در ریزش امروز بازار داشتند. ریزش که باعث شد شاخص کل ۱.۱۵ درصد کاهش پیدا کند، اما پایین بودن حجم معاملات به داد شرکت‌های کوچک رسید و شاخص هم‌وزن تنها ۳۵ صدم درصد کاهش پیدا کرد.

شاخص بورس امروز هم روند نزولی دارد. قابل پیش‌بینی بود که با سقوط قیمت دلار در بازار آزاد ارز، بورس هم نتواند به روند صعودی برگردد و در همان مسیر گذشته حرکت کند. امروز هم شاخص کل با گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات حدود شش هزار و ۵۰۰ واحد کاهش پیدا کرد و به محدوده یک میلیون و ۱۷۴ هزرا واحد رسید. تا اینجار ارزش معاملات به قدری ناچیز است که شاخص هم‌وزن تنها پنج صدم درصد کاهش پیدا کرده، اما شاخص کل ۵۵ صدم درصد عقب‌نشینی دارد. فولاد، فملی، شستا، فارس، کگل و فخوز امروز مقصر‌های اصلی ریزش شاخص کل تا اینجای کار هستند. تنها گروهی که می‌توان در بازار امروز به آن امیدوار بود، گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری است که الته شرایط در این گروه هم چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد.

سایه ریزش دلار بر سر بازار سرمایه

در ساعات ابتدایی معاملات امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه از بین ۲۲۱ نماد معامله شده در بورس شاهد کاهش قیمت سهام در ۲۰۳ نماد هستیم و تنها ۱۸ نماد با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده‌اند. همچنین در بازار فرابورس ۹۴ نماد نزولی هستند و ۱۷ نماد در مسیر صعودی حرکت می‌کنند. همچنین هنوز تعداد زیادی از نماد‌های بازار سرمایه، شاهد انجام معامله‌ای نبوده‌اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ETF هرچند پشتشان به بازارگردان گرم است و کاهش چندانی در قیمت واحدهایشان اتفاق نیافتاده، اما آنها هم امروز لباس قرمز به تن کرده‌اند. چراکه نوسانات آنها نمی‌تواند بی‌تفاوت نسبت به نواسانات قیمت سهام باشد. به خصوص در روزی که فلزات اساسی همگی با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کنند و سه درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. این نمادهای دلاری بیشترین تاثیر را از تغییرات قیمت ارز می‌پذیرند. بانک‌ها به عنوان سهام ریالی بازار شرایط نسبتا بهتری دارند. #وبملت، #وپاسار و #ونوین از جمله نمادهای سبز بانکی هستند و دیگران هم با کاهش نسبی قیمت روبرو شده و خبری از تشکیل صف فروش نیست. محصولات شیمیایی تماما قرمزپوش هستند و در بینشان تنها چند نماد مثل #شگویا و #شکف روند صعودی در پیش گرفته‌اند. در بازار قرمزرنگ امروز چند نماد #وپخش، #ساراب، #وساخت، #واعتبار، #دماوند و #قیستو از معدود نمادهایی هستند که با افزایش قیمت سهام مواجه شده‌اند. به طور کلی امروز گروه‌های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، استخراج کانه‌های فلزی، سرمایه‌گذاری‌ها، نیروگاه‌ها، بیمه‌ها، خودرویی‌ها، مخابرات و فرآورده‌های نفتی بدترین شرایط را در بازار امروز تجربه می‌کنند.

۷۵ درصد بازار توانایی خلاصی از صف فروش ندارند

تا پایان معاملات امروز حدود ۴۳۳ نماد دچار صف فروش شده‌اند. این تعداد حدود سه چهارم بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند و ارزش صف فروش آن‌ها به رقمی حدود پنج هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. در آن سو ارزش معدود صف‌های خرید بازار تنها ۱۰۰ میلیارد تومان است.

سمگا؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار سرمایه

مثل روز گذشته سمگا با سبقت از کویر در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش بازار قرار گرفته است. ارزش صف فروش سهام گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به حدود ۱۸۲ میلیارد تومان می‌رسد. کویر با صف ۱۷۵ میلیارد تومانی در رتبه دوم و بنو با صف فروش ۱۳۸ میلیارد تومانی در رتبه سوم ایستاده است. غصینو از دیگر نماد‌هایی است که ارزش صف فروش آن ۱۲ رقمی و بالای ۱۰۰ میلیارد تومان است. از جمله نماد‌های دارای صف فروش سنگین در بازار امروز می‌توان به #فرزین، #کزغال، #رافزا، #گدنا، #شپنا، #قثابت، #های‌وب، #برکت، #خساپا، #خزر، #سصفها، #سنیر، #غدام، #خودرو، #ثنوسا، #اخابر، #کاما، #سبهان و #خنصیر اشاره کرد که ارزش صف آن‌ها بالای ۴۰ میلیارد تومان است.

شاخص بورس باز هم ۱۳.۶ هزار واحد کاهش پیدا کرد

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ برای سومین روز متوالی روند نزولی در پیش گرفت و با کاهش ۱۳ هزار و ۵۹۰ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۶۷ هزار و ۷۲ واحد رسید. در این روز تعداد زیادی از نماد‌ها با روند نزولی شاخص کل همراه بودند، اما #فارس، #فولاد، #فملی، #شستا، #کگل، #پارسان و #رانفور به ترتیب بیشترین تاثیر را در ریزش امروز بازار داشتند. ریزش که باعث شد شاخص کل ۱.۱۵ درصد کاهش پیدا کند، اما پایین بودن حجم معاملات به داد شرکت‌های کوچک رسید و شاخص هم‌وزن تنها ۳۵ صدم درصد کاهش پیدا کرد.

نقشه بازار در پایان معاملات روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

روند معاملات تغییری در رنگ قرمز نقشه بازار ایجاد نکرد. تقریبا نصف ارزش معاملات امروز مربوط به صندوق‌های ETF و اوراق تامین مالی است. صندوق‌هایی که امروز عموما ارزش خود را از دست دادند و با روند نزولی به استقبال مشتریانشان آمدند. گروه بانک‌‎ها و موسسات اعتباری تنها گروهی است که امروز میزبان سه نماد سبزرنگ است. #وبلمت، #وپاسار و #ونوین امروز روند صعودی در پیش داشتند، هرچند دیگر نمادها از جمله #وبصادر، #وپارس و #وتجارت با صف فروش دست و پنجه نرم می‌کردند. گروه‌های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی، استخراج کانه‌های فلزی، خودرو و ساخت قطعات، بیمه، نیروگاه‌ها، فرآورده‌های نفتی، محصولات غذایی و سرمایه‌گذاری‌ها از جمله گروه‌هایی هستند که اغلب نمادهایشان دچار صف فروش وبدند. در بین انبوه نمادهای قرمز، چند نماد سبزرنگ به چشم می‌خوردند. #شگویا، #وساخت، #قیستو، #ساراب، #دماوند، #سدشت، #وپخش، #دعبید و #واعتبار از جمله این نمادها هستند. 

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.