پایگاه خبری تحلیلی

حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام؛

عاقبت بورس چه خواهد شد؟

میر معینی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه بورس برای رسیدن به وضعیت پایدار نیاز به حمایت همه جانبه تمام متولیان امر دارد، یادآور شد: در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که ورق معاملات بورس از ابتدای سال برمی گردند و یک رشد مناسب را سهام‌داران می‌توانند تجربه کنند، اما با وضعیتی که پیش آمد سهامداران ناامیدتر از گذشته هر روز در صف فروش قرار می‌گیرند، از سویی هرگاه نوسانات مثبتی نیز رخ می‌دهد، آنقدر فشار فروش بالا است که این موضوع اجازه تنفس به بازار را نمی‌دهد و با عرضه‌های پی‌درپی بازار نمی‌تواند یک روند پایدار برای یک رشد معقول و منطقی را پشت سر بگذارد.

فعالان بازار سهام پس از پشت‌سر گذاشتن یک نیم‌سال پر سود در اوایل سال ۹۹، حدود ۹ماه است که شاهد اصلاح قیمت‌ها در بورس تهران هستند. اصلاحی که گویا قرار نیست پایان یابد و هر روز صف‌های فروش سنگینی در مقابل سهم‌ها شکل می‌گیرد و با ادامه اعمال دامنه نوسان نامتقارن بر معاملات بازار، نقدشوندگی بازار را نیز به‌شدت کاهش داده است.

پس از ثبت رشد بیش از ۳۰۰ درصدی شاخص‌کل بورس و رسیدن این نماگر بر قله ۲میلیون واحدی در ۵ ماه نخست سال گذشته که موجبات نگرانی کارشناسان بازار را فراهم آورده بود، به یکباره حباب بزرگ شده سهام شروع به تخلیه کرد.

هرچند در ابتدا سهامداران افت قیمت‌ها را اصلاحی موقت می‌پنداشتند و باور نمی‌کردند که روز‌های سبز تالار شیشه‌ای به پایان رسیده، اما این اتفاق رخ داد. بورس‌بازان این‌بار با همان هیجانی که در صف‌های خرید قرار می‌گرفتند به صفوف سنگین فروش منتقل شدند و هر از گاهی در روز‌های مثبت بورس دوباره خریدار می‌شوند.

محدودیت‌های معاملاتی بازار سهام، اما اصلاحی را که می‌توانست در مدتی کوتاه به اتمام برسد زمان‌بر کرد و حالا حدود ۹ ماه است که بورس در مسیر نزولی می‌تازد و حتی با وجود ارزنده شدن بخشی از سهام، دیگر انگیزه‌ای برای خریداران بالقوه باقی نمانده است. در این شرایط سوالی که شاید ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود مشغول کرده این است که مسیر بورس در سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

عوامل موثر بر روی روند حرکتی بورس

به گزارش راه اقتصاد، حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه واقعیت این است که بورس این روز‌ها حال و روز خوشی ندارد، اظهار داشت: به دلایل مختلف این روز‌ها بورس روند نزولی را طی می‌کند در این رابطه ابهامات سیاسی و اقتصادی ناشی از مذاکرات برجام و طولانی شدن آن باعث شده فضا همراه با علامت سوال‌های زیادی باشد، در چنین فضایی بورس از قدرت لازم برای یک رشد پایدار برخوردار نیست.

وی افزود: در حال حاضر بدبینی‌های زیادی نسبت به اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور وجود دارد و این موضوع تاثیر بسیار مستقیمی بر روی معاملات بازار سهام گذاشته و این انفعال روزانه بورس نیز از همین موضوع نشأت می‌گیرد، سوی دیگر به دلیل اینکه بورس به عنوان یک بازار پیش نگر در بین بازار‌های مالی مختلف شناخته می‌شود هرگونه تغییرات احتمالی آینده در عرصه اقتصادی کشور را می‌توان در بورس مشاهده کرد.

میرمعینی گفت: به بیان دیگر اتفاقاتی که قرار است در عرصه اقتصاد کشور در آینده رخ دهد، این روز‌ها این مسئله را می‌توان در بورس مشاهده کرد، به نوعی بورس آینه تمام نمای وضعیت اقتصادی کشور است، بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون وضعیت نزولی بدی را تجربه کرده است.

این کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه بورس برای رسیدن به وضعیت پایدار نیاز به حمایت همه جانبه تمام متولیان امر دارد، یادآور شد: در حالی که پیش‌بینی‌ها حاکی از این بود که ورق معاملات بورس از ابتدای سال بر می‌گردد و یک رشد مناسب را سهام‌داران می‌توانند تجربه کنند، اما با وضعیتی که پیش آمد سهامداران ناامیدتر از گذشته هر روز در صف فروش قرار می‌گیرند، از سویی هرگاه نوسانات مثبتی نیز رخ می‌دهد، آنقدر فشار فروش بالا است که این موضوع اجازه تنفس به بازار را نمی‌دهد و با عرضه‌های پی‌درپی بازار نمی‌تواند یک روند پایدار برای یک رشد معقول و منطقی را پشت سر بگذارد.

وی با تاکید بر اینکه نیاز اصلی امروز بورس تامین نقدینگی لازم و تزریق آن به بازار است، اضافه کرد: این نقدینگی در حال حاضر در بورس وجود ندارد و خرید‌هایی که انجام می‌شود، از توان لازم برای رشد کلیت بازار برخوردار نیست، از سوی دیگر کسانی که نقدینگی لازم را برای حرکت مثبت بورس در اختیار دارند، منتظر هستند تا ابهاماتی که پیرامون وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور وجود دارد برطرف شود تا با ریسک کمتری در بازار حضور داشته باشند.

میرمعینی تصریح کرد: برخی دیگر از فعالان بازار نیز با توجه به وضعیتی که بر بازار حاکم است عجله‌ای برای ورود ندارند و می‌خواهند در قیمت‌های مناسب‌تری خرید خود را انجام دهند، بنابراین منتظر ادامه روند نزولی هستند، این در حالیست که برخی از سهام‌های بنیادی و سودساز در قیمت‌های امروز واقعا ارزنده هستند، اما به دلیل وضعیتی که بازار در آن قرار دارد، مورد اقبال قرار نمی‌گیرند.

این فعال بازار سهام با اشاره به پیشنهاد ۱۰ گانه سازمان بورس به عنوان متولی بازار که برای بهبود اوضاع بازار سرمایه مطرح کرده است، ادامه داد: هر چند این پیشنهادات مهم هستند و می‌توانند وضعیت را بهبود ببخشند، اما باز مهم‌ترین نکته‌ای که برای بهبود وضعیت بورس باید به آن توجه کرد، کمبود نقدینگی در بازار است، اگر ما می‌خواهیم بورس به روند صعودی بازگردد، این نقدینگی باید اطمینان و امید به آینده را به سهامداران بازگرداند، تا آن‌ها همچنان به این بازار امید داشته باشند، چراکه ابعاد بازار بزرگ شده و نقدینگی قابل توجهی برای جمع و جور کردن بورس نیاز است.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange