پایگاه خبری تحلیلی

جزییات شاخص و معاملات بورس امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

ادامه روند نزولی بورس با ریزش 13هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه درست مثل روز گذشته با ریزش ۱۳ هزار و ۶۲۷ واحدی روبرو شد و به رقم یک میلیون و ۱۸۰ هزار و ۷۱۱ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۱.۱۴ درصد ریزش داشت، اما دستورالعمل حجم مبنا به کمک شرکت‌های کوچک آمد و شاخص هم‌وزن تنها ۲۸ صدم درصد کاهش پیدا کرد. امروز اغلب نماد‌ها در کاهش شاخص کل دخیل بودند، اما فولاد، فملی، شستا، فارس، کچاد، کگل و تاپیکو بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل گذاشتند.

نماد‌های بورس امروز یکی پس از دیگری با صف‌های فروش سنگین مواجه شده‌اند. اتفاقی که باعث شده بعد گذشت ۳۰ دقیقه از آغاز معاملات شاهد ریزش هفت هزار و ۹۰۰ واحدی شاخص کل باشیم. با اینکه هنوز تعداد زیادی از نماد‌ها حتی یک معامله هم نداشتند، شاخص کل ۶۶ صدم درصد و شاخص هم‌وزن ۱۴ صدم درصد کاهش پیدا کرده‌اند. تا اینجای کار نماد‌های #فملی، #فولاد، #شستا، #تاپیکو، #وتجارت و #فخوز بیشترین تاثیر را در ریزش شاخص کل گذاشته‌اند و وپاسار تنها نماد شاخص‌ساز با تاثیر مثبت به حساب می‌آید.

خودنمایی صف‌های فروش پرتراکم در نقشه بازار

در ساعات ابتدایی معاملات امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه، از بین ۲۲۳ نماد بورسی معامله شده تنها ۱۵ نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده‌اند و ۲۰۸ نماد یعنی بیش از ۹۰ درصد بازار ارزش سهام خود را از دست داده‌اند. در بازار فرابورس هم هنوز هیچ معامله‌ای در بسیاری از نماد‌ها انجام نشده. از بین نماد‌هایی که در ساعات ابتدایی شاهد انجام معاملات آن‌ها هستیم، ۹۸ نماد روند نزولی و ۱۴ نماد روند صعودی در پیش گرفته‌اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

نقشه بازار امروز در ۳۰ دقیقه ابتدایی معاملات سراسر قرمزپوش است. صف‌های فروش به وضوح به چشم می‌آیند و اغلب نماد‌ها چه کوچک‌تر‌ها و شاخص‌ساز‌ها در حال دست و پنجه نرم کردن با فروشنده‌ها هستند. احتمالا امروز روز سختی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشد. تا اینجای کار پالایش چهار درصد و دارا یکم دو درصد ارزش خود را از دست داده‌اند و دیگر صندوق‌های سهامی در حدود یکی دو درصد عقب‌نشینی کرده‌اند. در گروه بانک‌‎ها و موسسات اعتباری وبملت و وپاسار تنهاد نماد‌های سبزرنگ هستند که حدود دو درصد افزایش قیمت پیدا کرده‌اند، اما دیگر نماد‌های بانکی عموما صف فروش دارند. در بین فلزات اساسی حتی یک نماد سبزرنگ پیدا نمی‌شود و صف فروش به جان تک تک نماد‌های محصولات شیمیایی، هولدینگ‌ها، انبوه‌سازی، استخراج کانه‌های فلزی، خودرویی‌ها و دیگر گروه‌های بورسی افتاده است. از معدود نماد‌های سبزرنگ در نقشه بازار امروز می‌توان به #شکف، #درازک، #واعتبار، #معیار، #سدشت، #خدیزل و #دماوند اشاره کرد.

۴۰۰ نماد، قفل در صف فروش

تا ساعات پایانی معاملات امروز، دقیقا ۴۰۰ نماد که ۷۳ درصد بازار سرمایه را تشکیل می‌دهند، با صف فروش مواجه شده‌اند. ارزش مجمع صف‌های فروش در آخرین ساعات معاملات به حدود پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسیده و خریداری برای این حجم سهام وجود ندارد. در آن سو سه درصد بازار یعنی ۱۸ نماد با احتساب بازار پایه دارای صف خرید به ارزش ۱۳۰ میلیارد تومان هستند.

#سمگا؛ سنگین‌ترین صف فروش بازار

هزار و ۲۰۰ سهامدار گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی حدود ۶۷ میلیون سهام خود را به ارزش ۱۸۸ میلیارد تومان به فروش گذاشتند و تا ساعات پایانی معاملات خریداری برای آن پیدا نشده است. اتفاقی که باعث شده سمگا با سبقت از #کویر در صدر فهرست سنگین‌ترین صف‌های فروش قرار بگیرد. ارزش صف فروش کویر در ساعات پایانی معاملات ۱۷۴ میلیارد و ارزش صف فروش بنو حدود ۱۳۱ میلیارد تومان است. #غصینو، #فرزین، #کزغال، #حآسا، #رافزا، #شتوکا، #قثابت، #شپنا، #فولاد، #خزر، #سنیر، #سصفها، #ثنوسا، #غدام، #خساپا، #خودرو، #کاما، #برکت و #اخابر از دیگر نماد‌هایی هستند که ارزش صف فروش آن‌ها به بیش از ۴۰ میلیارد تومان می‌رسد.

ریزش دوباره ۱۳.۶ هزار واحدی شاخص کل در دومین روز هفته

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه درست مثل روز گذشته با ریزش ۱۳ هزار و ۶۲۷ واحدی روبرو شد و به رقم یک میلیون و ۱۸۰ هزار و ۷۱۱ واحد رسید. در این روز شاخص کل ۱.۱۴ درصد ریزش داشت، اما دستورالعمل حجم مبنا به کمک شرکت‌های کوچک آمد و شاخص هم‌وزن تنها ۲۸ صدم درصد کاهش پیدا کرد. امروز اغلب نماد‌ها در کاهش شاخص کل دخیل بودند، اما #فولاد، #فملی، #شستا، #فارس، #کچاد، #کگل و #تاپیکو بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص کل گذاشتند.

نقشه بازار در پایان معاملات روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

تلاش‌های گاه و بی‌گاه برای جمع‌آوری صف‌های فروش که در گروه‌هایی مثل بانکی‌ها شاهد بودیم، نتیجه‌ای در پی نداشت و نهایتا بازار با همان رنگ قرمز ابتدای معاملات به کار خود پایان داد. امروز مشتریان پالایش چهار درصد و دارا یکم دو درصد ارزش دارایی خود را از دست دادند. دیگر صندوق‌های سهامی هم امروز عموما دو درصد کاهش قیمت را پشت سر گذاشتند. وبملت و وپاسار تنها نمادهای سبز گروه بانکی بودند که حدود سه درصد افزایش قیمت پیدا کردند. ونوین و وخاور امروز بدون تغییر نسبت به گذشته باقی ماندند. در بین انبوه صف‌های فروش گروه محصولات شیمیایی، امروز شاهد روند نزولی سهام #شرنگی، #شکف، #شصفها و #شتولی بودیم. هولدینگ‌ها، استخراج کانه‌های فلزی، سرمایه‌گذاری‌ها، فلزات اساسی، سیمان، فرآورده‌های نفتی، خودرو و نیروگاه‌ها از جمله گروه‌هاس سراسر قرمزرنگ بازار امروز بودند. روی نقشه بازار چند نماد مثب #ثمسکن، #وساخت، #وپخش، #واعتبار، #معیار و #قیستو با رنگ سبز به چشم می‌خورند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ

نشانی رایانامه‌ی شما منتشر نخواهد شد.

Secured By miniOrange